Wędrówka herbaty z Chin do Japonii

 
Zwyczaj picia herbaty wraz z nasionami tej rośliny został przywieziony do Japonii z Chin przez wędrownych mnichów.
W starych japońskich dokumentach takich jak Kigodokkyou, Kansoujirui i Koujikongen z wczesnego okresu Nara znajdują się już wzmianki o herbacie, jednakże nie ma podanych informacji o dokładnym czasie przybycia herbaty i początku jej uprawy w Japonii.
 
Zgodnie z japońskimi podaniami, odkrywcą herbaty był Bodhidharma (ok. 470-520 r.n.e.), patriarcha buddyjski - założyciel buddyzmu zen. Legendy głoszą, że w piątym (lub siódmym) roku bezsennej medytacji Bodhidharmę ogarnęła senność. Wówczas zerwał on z pobliskiego krzewu kilka liści i zaczął je żuć. Ich działanie w krótkim czasie usunęło senność i zmęczenie, a krzak okazał się być dzikim krzewem herbacianym. Istnieje także przypowieść o mnichu zen Eisai, który na początku okresu Kamakura w 1191r. wrócił z Chin do Kioto wraz z nasionami zielonej sproszkowanej herbaty, używanej w ceremonii parzenia.

Zielona herbata bardzo szybko podbiła serca mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni – zawitała praktycznie w każdej sferze życia. Około XV wieku w klasztorach zen rozwinięto akt zaparzania i picia herbaty w ścieżkę wiodącą ku poznaniu - powstała ceremonia herbaciana.
Zwyczaj picia herbaty w Chinach został zapoczątkowany przez mistycznego cesarza Shen Nonga.
W Cha jing (Księdze Herbaty) opisane są starania Shen Nonga w odkrwaniu leczniczych właściwości we wszystkich 300 gatunkach traw, korzeni i kory drzew. Jedzenie liści herbaty miało go uleczyć, gdyby któryś z próbowanych składników okazał się trującym. Wówczas liście herbaty traktowane były jako lekarstwo, dopiero z czasem herbata stała się popularnym napojem.
 
Początkowo w zachodnich Chinach po zbiorach herbata była odparowywana, następnie ściskana w twarde cegły, w celu zabezpieczenia jej właściwości na dłużej. Żeby otrzymać napój parzono wcześniej spreparowane liście z imbirem lub dodatkiem cebuli, jednak mikstura i ta dalej uważana była za lekarstwo. Dopiero w okresie Trzech Królestw (221-65), popularyzacja herbaty nabrała tępa. Przyczynił się do tego Buddyzm; zakazano bowiem picia alkoholu, co spowodowało większy popyt na herbatę. Napój początkowo zarezerwowany był jedynie dla arystokracji i buddyjskich mnichów (Dynastia Sui 581-618), następnie zaczął przenikać do pozostałych klas społecznych. W połowie VIII wieku rozpowszechniła się wśród zwyczajnej chińskiej ludności, m.in. dzięki naukowemu dziełu o herbacie autorstwa Lu Yu. Opisał on genezę, metodę uprawy oraz opowieści z pól uprawnych, narzędzia i najlepsze sposoby przygotowania napoju herbacianego. Jego 3 tomowe kompendium wiedzy o herbacie zaczynało się ów mądrością : „…na południu znajdują się pewne rośliny to szczęśliwe drzewka, będące drogocenne dla zdrowia ludzi…". Księga ta wzbudziła powszechne zainteresowanie i do dziś uważana jest za biblię herbaty.
 
Na stoły japońskie herbata przybyła wraz z buddyjskimi mnichami (Saicho, Kukai, Eichu), którzy uczestniczyli w specjalnej wyprawie do Chin we wczesnym okresie Heian (774-1185). Pierwszy zapis dotyczący zwyczaju picia herbaty w Japonii odkryto w Nihon koki (Zapiski Japonii). Opisane zostało ugoszczenie władcy Saga zieloną herbatą - Senchą przez Eicha, duchownego klasztoru Konshakuji w Omi. Zasugerowano wówczas, iż picie herbaty to popularna, modna rozrywka pośród japońskiej inteligencji. Herbata z Chin transportowana była w formie złożonej z twardych cegieł. Aby uzyskać napar cegły ogrzewane były na ogniu, a porcje herbaty łamane za pomocą dłoni, bądź siekane nożem, takie kawałki rozdrabniane były w moździerzu do konsystencji pudru, który dodawany był do rondla z gorącą wodą, parzony i ostatecznie serwowany w czarkach.

Władca Saga rozpowszechniał herbatę wśród największych prowincji w Kinki w okolicy Kyoto. Założył ogrody zielonej herbaty w jednej z dzielnic Kyoto. Herbata stała się królewską w rytuałach arystokracji, była jednak wciąż niedostępna dla zwykłych obywateli. Dopiero w czasach Eisai (1141-1215) - założyciel stowarzyszenia Zen Buddihsm przywiózł do Japonii nowy typ sadzonki z Chin, a wraz z nią nowy sposób picia herbaty „matcha style” co przyczyniło się do większej popularyzacji herbaty. Ponadto intensywnie badał on korzyści picia zielonej herbaty – odkrył właściwości oczyszczające organizm, poprawiające trawienie i zaspokajające pragnienie. Promował swoje dzieło Kissa yojoki (,,Zdrowotne Korzyści czerpane z Herbaty’’), rozpowszechniając uprawę herbacianych drzewek i ogłaszając herbatę jako sposób na długowieczność.
Inną pamiętną osobistością nierozerwalnie związaną z herbatą był Myoe (1173-1232), kapłan sekty Kegon w klasztorze Kozanji w Kyoto. Używał ziaren herbacianych, które przywiózł od Eisai, poświęcając swoje życie na rozpowszechnianie wiary i picia herbaty w całym kraju. Stopniowo herbata z bycia leczniczą miksturą, ewoluowała do miana powszechnego napoju.
 
Czas intensywnego zakładania plantacji przypadł na okres Muromachi (1392-1568). Coraz częściej organizowano zgromadzenia ceremonii parzenia herbaty , aż z czasem powstała tradycyjna japońska uroczystość „chanoyu”. Z klasztorów Zen ceremonia herbaciana została przejęta przez wyższe sfery - akt religijny przekształcił się w elegancką ceremonię towarzyską. Wytwornym spotkaniom herbacianym często towarzyszyła biesiada i wspólna kąpiel. Urządzano również swoiste zawody herbaciane, których uczestnicy musieli odgadywać region, z którego dana odmiana herbaty pochodziła. Mistrzowie herbaty, którzy opanowywali tajniki ceremonii u dworu cesarskiego cieszyli się wielkim poważaniem i nierzadko mieli duże polityczne wpływy.
Później, w okresie Edo (1603-1867), na zgromadzeniach ceremonii zielonej herbaty matcha była serwowana w bardziej formalny sposób. W tym samym czasie zwyczaj picia Senchy – zalanie liści gorącą wodą – rozprzestrzeniał się. Zielona herbata stała się codziennym zwyczajem, pijana była o każdej porze każdego dnia.